Blog

Bu yazımızdan sonra FTP’nize Cloud’u kuracaksınız!

FileZilla FTP’yi kurmak, web sitenizin dosyalarını uzaktan yönetmek için hızlı ve kolay bir yoldur.

Bu eğiticiye başlamadan önce, bir Google Cloud Platform hesabı oluşturmuş ve Google Cloud Platform Compute Engine’de bir web sitesi başlatmış olmalısınız .

Bu eğitimde 7 adım var:

  • 1. PuTTY ve FileZilla’yı indirin
  • 2. SSH Anahtarları Oluşturun
  • 3. Anahtarları kopyalayıp kaydedin
  • 4. Google Cloud’da Genel Anahtar Yapıştır
  • 5. FileZilla’da Özel Anahtar Yükleme
  • 6. Google Cloud’a Bağlantı Kurun
  • 7. Kök dizininize gidin

1. PuTTY ve FileZilla’yı indirin

Bu eğiticinin ilk adımı PuTTY ve FileZilla’yı indirmek .

PuTTY bir SSH Anahtar üretecidir. Google Cloud platformunuz ile FileZilla arasındaki bağlantıyı şifrelemek için özel / ortak anahtar çifti oluşturmak için bu uygulamayı kullanacaksınız.

FileZilla , Google Cloud web sitemizin dosyalarını doğrudan masaüstümüzden güvenli bir şekilde yönetmek için kullanacağımız FTP İstemcisi’dir .

 

2. SSH Anahtarları Oluşturun

PuTTY Key Generator’ı indirdikten sonra uygulamayı açın ve yeni bir SSH Anahtarı çifti oluşturmak için “Üret” düğmesine tıklayın. “Oluştur” düğmesine bastıktan sonra, SSH anahtar dosyalarınızı oluşturmak için imlecinizi ilerleme çubuğunun altına getirin.

3. Anahtarları kopyalayıp kaydedin

SSH Anahtar dosyalarınız oluşturulduktan sonra, ortak anahtar metnini üst kutudan kopyalayın ve “Gizli anahtarı kaydet” düğmesine tıklayarak özel anahtar dosyasını indirin.

4. Google Cloud’da Genel Anahtar Yapıştır

Google Cloud Platform kontrol panelinizin sol üst köşesindeki hamburger menüsünden, Compute Engine> Metadata> SSH Keys bölümüne gidin. “Düzenle” düğmesine tıklayın.

“Düzenle” sayfasının altına gidin, “Öğe ekle” düğmesine tıklayın ve Adım 3’te kopyaladığınız Genel Anahtar metnini kutuya yapıştırın. Son olarak, “Kaydet” e tıklayın.

 

5. FileZilla’da Özel Anahtar Yükleme

FileZilla’yı açın ve Düzenle> Ayarlar’a gidin.

Ayarlar menüsünün sol sütunundan, Bağlantı> FTP> SFTP’ye gidin. “Anahtar dosyası ekle…” düğmesine tıklayın ve Adım 3’te indirdiğiniz özel anahtar dosyasını seçin.

6. Google Cloud’a Bağlantı Kurun

Google Cloud ve Filezilla arasında bir bağlantı kurmak için, örneğinize hem IP Adresi hem de SSH Anahtarınızın kullanıcı adına ihtiyacınız olacaktır.

Google Cloud kontrol panelinizden Compute Engine> VM örneklerine gidin ve bağlanmak istediğiniz örneğin IP Adresini kopyalayın. Ayrıca, PuTTY kontrol panelinin anahtar yorum bölümünde ve genel anahtar metninizin sonunda görüntülenen SSH kullanıcı adınızı kopyalayın.Google Cloud kontrol panelinizden Compute Engine> VM örneklerine gidin ve bağlanmak istediğiniz örneğin IP Adresini kopyalayın. Ayrıca, PuTTY kontrol panelinin anahtar yorum bölümünde ve genel anahtar metninizin sonunda görüntülenen SSH kullanıcı adınızı kopyalayın.

FileZilla panosuna geri, “sftp: //” yazıp ardından bağlamak istediğiniz örneğin IP Adresi yazın. Kullanıcı adı alanında PuTTY kullanıcı adınızı yapıştırın.
Son olarak, “Quickconnect” düğmesine tıklayın.

7. Kök dizininize gidin

Başarıyla bağlandıktan sonra, ekranın sağ tarafındaki “Uzak site” bölümündeki en üstteki klasörü tıklayın.

 

Bu dizin açıldığında, uzak ana bilgisayar alanındaki dizin yolunu yapıştırarak kök dizininize gidin.

Google Cloud’da WordPress’in Tıkla ve Dağıt sürümünü çalıştırıyorsanız, kök dizininiz şu konumda bulunur:

1
/var/www/html

Bu kadar!

Lütfen aşağıdaki herhangi bir soru ve yorumlarınızı bırakın!

 

 

So, what do you think ?

Mar 17, 2013

Bu yazımızdan sonra FTP’nize Cloud’u kuracaksınız!FileZilla FTP’yi kurmak, web sitenizin dosyalarını uzaktan yönetmek için hızlı ve kolay bir yoldur.Bu eğiticiye başlamadan önce, bi...

Top
Gold Sunucu